ویژگیهای سیستم پوش فیت

پوش فیت سیستم جدید فاضلاب ساختمانی است که فاقد محدودیت های اجرائی و کاربردی سیستم های قبلی بوده و در عین حال دارای امتیازات جدیدی است. در سیستم پوش فیت Pushfit هریک از اتصالات و لوله ها از یک سو دارای سوکتی می باشند که در آن یک حلقه آب بندی جای دارد و می توان انتهای بدون سوکت آن را به راحتی و با اندکی فشار به درون سکوت لوله و یا اتصال بعدی وارد نمود. با توجه به ماهیت وصل شدن قطعات به یکدیگر این سیستم پوش فیت (Push Fit) نامیده شده.

 

 

انواع سیستم پوش فیت

 • سیستم پوش فیت معمولی
 • سیستم پوش فیت کم صدا Pushfit true Silent

سیستم جدید فاضلاب پوش فیت کم صدا (Pushfit true Silent ) به دلیل ساختار، طراحی و خصوصیات کامپاوند اختصاصی به کار رفته در آن قادراست صدای ناشی از عبور جریان در داخل سیستم را جذب و در نتیجه در شرایط استاندارد از انتقال صدا به سطوح سازه و متعاقب آن فضای داخلی ساختمان جلوگیری کند.

برای دستیابی به ویژگی حداکثر جذب صدا و برقرار نمودن محیطی آرام در درون ساختمان در این سیستم از فن آوری ساخت سه لایه ای استفاده شده و لایه ی میانی با توجه به استفاده از کامپاوند به عنوان عایقی قدرتمند در جذب صدا عمل می نماید.

این تغییرات در مقایسه با سیستم معمولی پوش فیت موجب افزایش خصوصیات فیزیکی از جمله مقاومت در برابر ضربه، حرارت و دوام بیشتر شده است.

ویژگیهای سیستم پوش فیت

 • کاهش صدا در سطح 17-6 دسی بل در شرایط استاندارد
 • عمر مفید طولانی به دلیل مقاوم بودن لوله ، اتصالات و حلقه های آب بندی در برابر ضربه، تنش های مکانیکی و حرارتی و مواد شیمیایی
 • سرعت و سهولت بسیار زیاد در امر نصب و اجرا و در نتیجه صرفه جویی در وقت و هزینه های نگه داری و تعمیرات می شود.
 • عدم تحمیل بارهای اضافی به ساختمان به دلیل کمی وزن و نبود نیاز به تقویت بخش های پذیرنده بار در ساختمان ، ایمنی در شرایط آتش سوزی به دلیل دارا بودن ویژگی Flame Rerardant منطبق با استاندارد DIN 4102-B1
 • عدم نیاز به چسب ، جوش دادن و نظائر آن و کاسته شدن از هزینه های اجرایی
 • آب بندی پایدار و قابل اعتماد حتی در شرایط نشست ساختمان و لرزش های غیر مخرب به دلیل خصوصیات فیزیکی اجزای متشکله سیستم
 • قابلیت انطباق و متصل نمودن اجزاء سیستم به لوله و اتصاات سایر سیستم های قدیمی اعم از پلیمری و آلیاژی
 • امکان اجرای سریع و ساده سیستم و نت به صورت کامل و افزودن هرچه بیشتر به عمر مفید سیستم
 • بهره گیری از پیشرفته ترین تکنولوژی روز جهان
 • طراحی و ساخت ابزار و تجهیزات مناسب برای آسان و مطمئن نمودن فرایند نصب و اجرا
 • افزون برموارد فوق ، تنوع ابعادی از نظر قطر لوله و اتصالات (40 تا 160 میلی متری) زوایا (15، 30، 45،67و 87 درجه) و طول لوله ها (300 تا 3000 میلیمتر) و وجود یک یا دو سوکت در لوله ها در عمل ، امور مربوط به طراحی و همچنین اجرا را بسیار ساده و انعطاف پذیر می سازد.

مواد اولیه در سیستم پوش فیت

 

سیستم پوش فیت به دلیل استفاده از نوعی خاص از پلی پروپیلن در برابر حرارت های بالا مقاوم بوده (HT) و منطبق با خواسته های استاندارد DIN 4102-B1 در شرایط آتش سوزی هم ایمن و خود اطفاء (Flame Retardant) می باشند.


پلی پروپیلن مورد استفاده در تولید سیستم پوش فیت هرگز دستخوش پوسیدگی نشده و از پایداری بسیار زیادی در برابر مواد شیمیایی موجود در فاصلاب ها برخوردار است به نحوی که pH های 12-2 را به راحتی تحمل نموده و با الزامات استانداردهای DIN 16934,DIN 6929 مطابقت دارد

مقاوت در برابر مواد شیمیایی ، آب بندی کامل و پایدار، عمر مفید و طولانی از خصوصیات بارز حلقه های آب بندی به کار رفته در لوله ها و اتصالات سیستم پوش فیت ساخت معتبرترین تولید کنندگان کشور آلمان و در مطابقت کامل با استاندارد DIN 4060 می باشند.

حمل و نقل ، جابجایی و انبارش لوله واتصالات سیستم پوش فیت

حمل و نقل، جابه جایی و انبارش لوله و اتصالات پوش فیت هم مانند فرایندهای ساخت، نصب و اجرای آن تابع اصول و قواعد شناخته شده ای است. برای دوری جستن از هرگونه اشکالات بعدی و دست یابی به نصب سریع و آسان به توصیه ها و دستورالعمل های استاندارد EN 1451-6 کاملاً توجه فرمایید.

بارگیری
 • لوله و اتصالات به نحوی بارگیری شوند که در هنگام حمل و نقل هیچ صدمه ای به آن ها وارد نشود.
 • لوله ها به صورت مرتب چیده شوند و از تماس آن ها با اجسام تیز و برنده جلوگیری شود.
 • از خم کردن لوله ها اجتناب شود.
تخلیه
 • بی مبالاتی در تخلیه لوله ها و اتصالات به هیچ عنوان مجاز نیست.
 • از پرت کردن لوله ها و اتصالات خودداری شود.
 • از جابجا کردن لوله ها به هنگامی که یک سر آن ها روی زمین قرار دارد پرهیز شود.
انبارش
 • وجود یک انبار مناسب در مجاورت کارگاه سودمند خواهد بود.
 • کف انبار صاف، پاکیزه و فاقد هرگونه اجسام بالقوه زیان آور باشد. یک سطح صاف و مسطح امکان ایجاد خمش و آسیب دیدگی را در درازمدت از بین می برد.
 • انبار کردن لوله ها و اتصالات در معرض نور خورشید قابل قبول نیست.
آماده سازی گارگاه
 • فضای انتخاب شده برای کارگاه، پاکیزه و بدون گرد و غبار و دارای شرایطی باشد که امکان وارد آمدن هرگونه آسیب به لوله ها و اتصالات در آن به حداقل کاهش یابد.
 • لوله ها باید به درستی جابه جا شوند. جابه جایی همراه با بی دقتی می تواند در نصب و اجرا و نتیجه ی کار اثر منفی داشته باشد.
 • یک میز کار با ابعاد مناسب ، چند سطل، مقداری پارچه تمیز و مقداری مواد صابونی رقیق شده، لوله بر، لوله پخ کن، گیره ی تسمه ای و استاپر از جمله تجهیزات مورد نیاز برای عملیات نصب و اجرا می باشد.

نصب سیستم پوش فیت

نصب اجزاء متشکله ی سیستم پوش فیت بیش از حد ساده و سریع است. لوله ها به آسانی و با اندکی فشار به داخل سوکت ها رانده شده و آب بندی آن ها توسط حلقه ی آب بندی ویژه ای به طور کامل تحقق می یابد.

برش لوله

سطح مقطع لوله پس از برش باید کاملاً بر محور طولی لوله عمود بوده و هیچ گونه پلیسه و زائده ی اضافی در آن مشاهده نشود. برای به دست آوردن چنین برشی فقط می توان از لوله بر کمک گرفت. هرچند که امکان دارد با روش های منسوخ استفاده از اره دارای دندانه ی ریز و به کمک یک ناودانی شیاردار و یا پیچیدن کاغذ به دور لوله ( برای یافتن خط صحیح برش) کار را به طریقی انجام داد ولی بهترین و اصولی ترین شیوه که با سرعت، دقت، سهولت و اطمینان خاطر بیشتری همراه است استفاده از لوله بر می باشد. 

پخ کردن محل برش

قسمت فاقد سوکت در تمامی لوله و اتصالات پوش فیت حالت اریب دارد. این ویژگی سبب می شود که کار متصل نمودن اجزا به یکدیگر با راحتی بیشری توام بوده و در عین حال از آسیب دیدن اختمالی حلقه ی آب بندی و یا خارج شدن آن از محل سوکت جلوگیری شود. بدین ترتیب توصیه میشود که پس از برش، لبه ی قسمت بریده شده حتماً با استفاده از لوله پخ کن اریب شود. استفاده از سوهان برای انجام این کار توصیه نمی شود. زاویه ی قسمت اریب شده براساس استانداردهای موجود می تواند 45-15 درجه باشد.

نصب لوله های قائم واستفاده از بست ها

در نصب لوله های قائم معمولاً از دو نوع بست یعنی بست ثابت و بست غیر ثابت استفاده می شود.

لوله های قائم ممکن است در دو وضعیت زیر قرار گیرند:

 • بخشی از لوله ی قائم که به انشعاب و سوکت مرتبط است در تمام طبقات درون مصالح ساختمانی (بتون) قرار گیرد.
 • حالتی که در آن تمامی طول لوله ی قائم کاملاً آزاد است.

در حالت اول که محل وصل انشعاب با لوله ی قائم درون بتون قرار گرفته طبعاً نیازی به بست ثابت وجود ندارد ولی برای آن که بتواند به آزادی در جهت عمودی حرکت نموده و در عین حال از محور خود خارج نشود ضمن محاسبه ی تغییرات طول و در نظر گرفتن آن باید از بست های غیر ثابت استفاده شود. چنانچه ارتفاع سقف بیش از 3 متر نباشد اختصاص دادن یک بست غیر ثابت و نصب آن در وسط لوله کافی می باشد.

در حالت دوم استفاده از بست های ثابت و غیر ثابت هر دو ضروری است. لذا با در نظر داشتن تغییرات طولی، قسمت سوکت دار را باید با استفاده از بست کاملاً ثابت نمود و برای فاصله بین دو بست ثابت مانند حالت قبل از یک بست غیر ثابت استفاده کرد.

توجه : از تماس لوله و اتصالات با سطوح سازه ، دیوارها، کف، کانال ها و ... پرهیز گردد. در غیر اینصورت انتقال صدا از سازه (Structure– born Sound) افزایش خواهد یافت. در مواردی که لوله یا اتصال در درون مصالح قرار میگیرد باید توسط عایق صورتی مناسب پوشانده شود.

نصب لوله های افقی و نحوه استفاده از بست ها

در سیستم پوش فیت، وجود سوکت در لوله ها و اتصالات عملاً نیاز به موفه را که در واقع نوعی اتصال برای فراهم ساختن امکان حرکت لوله هاست از بین برده و تمامی لوله ها می توانند به خوبی با حفظ حالت آب بندی خود تاثیر تغییرات طول ناشی از نوسانات دما را خنثی سازد. برای آن که لوله ها قادر باشند که در داخل سوکت ها حرکت کنند باید سوکت ها کاملاً در محل خود ثابت نگه داشته شده و لوله های واقع در بین آن ها با استفاده از بست های غیر ثابت به سطوح ساختمان وصل شوند. بست های غیر ثابت در عین حال که لوله ها را در امتداد تعیین شده نگاه می دارند مانع حرکت لوله ها در داخل سوکت ها نمی شوند.

به طور کلی در مورد لوله های افقی واقع در زیر سقف ها ضمن رعایت شیب کافی ضروری است که علاوه بر ثابت نگه داشتن تمامی سوکت های متصل به لوله از بست های غیر ثابت هم در فواصل آنها استفاده شود. فاصله مناسب بین بست ها در این شرایط حدود 10 برابر قطر اسمی لوله ذیربط است. توجه شود که در محل تمامی انشعاب ها باید از بست های ثابت استفاده شود.

بست ها، ساپورت ها و کلیه وسایلی که برای نگه داشتن اجزا سیستم در موقعیت های تعیین شده از آن ها استفاده می شود باید از استحکام و قدرت کافی برخوردار باشند. به طور کلی با توجه به شیب، فاصله لوله ها تا سطوح ساختمانی بهتر است که در کم ترین حد ممکن باشد، زیرا که این امر به ثبات بیشتر سیستم کمک می کند.

نصب دریچه های بازدید

دریچه های بازدید باید به خوبی و کاملاً در دسترس قرار داشته باشند به نحوی که استفاده از ابزارهای مخصوص پاک کردن و رفع گرفتگی مجاری به سهولت میسر شود. این دریچه ها از دیوار مقابل خود نباید کم تر از 45 سانتی متر فاصله داشته باشند. دریچه بازدید باید کاملاً آب بند بوده و خروج هوا و پساب حتی به میزان اندک از آن ناممکن باشد. چنانچه به دلیل موقعیت احتمال یخ زدن این دریچه ها وجود داشته باشد ضروری است که تدابیر لازم برای جلوگیری از این پدیده در نظر گرفته شود.

نصب دریچه های بازدید در اماکنی مانند قنادی، نانوایی، قصابی و یا هرجای دیگری که با پخت و پز و تهیه مواد خوراکی مرتبط است ممنوع می باشد.

نصب دریچه های بازدید در نقاط زیر در هر سیستمی الزامی است:
 • در بلندترین نقطه هر لوله جانبی فاضلاب
 • درهرکجا که لوله های جانبی با زاویه ای بزرگ تر از 45 درجه تغییر جهت داشته باشند
 • در پایین ترین قسمت لوله قائم فاضلاب، قبل از زانوی پایین لوله
 • در هر نقطه از لوله قائم فاضلاب که برای تست آب بندی دسترسی به آن لازم باشد
 • روی لوله اصلی خروجی با فاصله حداکثر 30 متر از یکدیگر
 • در انتهای لوله خروجی بلافاصله بعد از خروج از ساختمان

تست سیستم

پس از اتمام عملیات نصب و اجرای سیستم پوش فیت برای مطمئن شدن از وجود نداشتن کوچکترین نشت و یا اشکال در کار ،لازم است سیستم را تست آب بند نمود. هرچند که جریان در مجاری فاضلاب به صورت ثقلی و بدون فشار می باشد اما به پیروی از استانداردهای ملی و جهانی و برای افزایش ضریب اطمینان باید موکداً از تست آب رو خودداری شود.

تست بر اساس استانداردهای پذیرفته شده باید حداقل با ارتفاع سه متر آب و (یا معادل آن فشار هوا) صورت گیرد.


تغییرات طولی ناشی از دما در سیستم پوش فیت

پلی پروپیلن هم مانند سایر مواد در اثر تغییرات دما منقبض و یا منبسط می شود. افزایش دما با افزایش طول و کاهش آن با کوتاه تر شدن طول لوله همراه است.

ضریب انبساط طولی پلی پروپیلن مصرفی در ساخت پوش فیت معادل 1-°C4- 10×1/1 است. بدین معنی که هر متر از لوله و اتصالات پوش فیت ساخته شده از این ماده به ازاء هر درجه سانتی گراد تغییر دما به اندازه 11/0 میلی متر تغییر طول خواهد داشت. در مقایسه، ضریب انبساط طولی پلی اتیلن 1-°C4- 10×9/1 یعنی حدود 7/1 برابر یشتر از پلی پروپیلن می باشد.

لوله و اتصالات سیستم پوش فیت هم مانند تمامی سیستم های دیگری که از استانداردDIN19560 پیروی می کنند برای استفاده در داخل ساختمان طراحی و ساخته شده است از این رو با توجه به شرایط دمای درون ساختمان ها و گسترده نبودن طیف تغییرات حرارتی در پساب خروجی از سرویس ها و تجهیزات بهداشتی ، تغییرات طول در اجزاء سیستم هم چندان قابل توجه نخواهد بود و در نتیجه استفاده از این نوع لوله ها هم برای توالت با دمای پسآب خروجی 20-15 درجه سانتی گراد و هم برای ماشین ظرفشویی، یا سینک آشپزخانه که دمای پسآب آن ها ممکن است تا 70 درجه سانتی گراد برسد بدون هیچ گونه محدودیتی مورد توصیه قرار گرفته است. از طرفی با توجه به وجود سوکتهای متعدد، تغییرات طولی در سیستم پوش فیت اصولاً دارای اهمیت قابل توجهی نخواهد بود. 

در هر حال باید توجه شود که همیشه تغییرات دما با افزایش طول همراه نیست بلکه در شرایطی کاهش طول هم ممکن است دیده شود. نصب و اجرای این سیستم گرچه بسیار آسان است، اما برای به دست آوردن سیستمی بدون مشکلات بعدی، کار باید با دقت و منطبق با تکنیک های توصیه شده انجام پذیرد.

همواره در نظر داشته باشید :

با توجه به انبساط حرارتی و برای مسیر ساختن حرکت لوله ها، پس از آن که لوله تا انتها به درون سوکت رانده شد، دور آن را با یک قلم ضد آب علامت گذاری کرده و سپس به اندازه ی10 میلی متر لوله را بیرون بکشید. پس از پایان کار و قبل از تست نهایی از وجود علامت در کنار سوکت ها مطمئن شوید.

( توصیه فوق مربوط به حالتی است که طول لوله ی وارد به سوکت بیش از یک متر باشد.)

چند توصیه مهم :

همواره در نظر داشته باشید :
  • پاکیزگی را به عنوان یک اصل همواره مورد توجه قرار دهید. حلقه های آب بندی و داخل سوکت ها را به طور اصولی پاک کنید و حلقه های آب بندی را مجدداً در سوکت قرار دهید به نحوی که لبه ی آن به طرف پایین باشد.
  • در صورت نیاز به کوتاه کردن لوله ،منحصراً از لوله بر استفاده شود.
  • برای پخ کردن قسمت های بریده شده فقط از ابزار مخصوص (لوله پخ کن) استفاده شود.
  • اجزاء سیستم باید به صورت اصولی و با استفاده از بست های ثابت و غیر ثابت کرپی و ساپورت و با در نظر گرفتن فواصل مورد توصیه مهار شوند.
  • برای جابجایی محور ها میتوان از تبدیل ها کمک گرفت.
  • الگوها باید تا حد امکان به سقف نزدیک باشند.
  • اجزاء سیفون ها کاملا ًدر یک محور قرار گیرند زیرا هرگونه پیچیدگی موجب از بین رفتن کارآیی آن ها خواهد شد.
  • پس از نصب هریک از اجزاء متشکله‌ی سیستم برای ممانعت از افتادن و یا وارد شدن اشیاء و اجسام به درون مجاری، حتماً از درپوش استفاده شود.
  • رعایت شیب متناسب با توصیه های فنی دارای اهمیت بسیار زیادی است.
  • از جوش کاری در نزدیکی لوله و اتصالات که موجب صدمه دیدن آن ها خواهد شد جداً خودداری شود. این کار با رعایت احتیاط کامل و قرار دادن حائل مانند صفحه و یا پارچه خیس انجام شود.
  • لوله کشی ها در کوتاه ترین مسیر و با حداقل پیچ خم انجام شود.
  • خطوط از مسیرهای امن عبور داده شود و تغییرات احتمالی در آینده مد نظر باشد.
  • مسیرها طوری انتخاب شوند که حتی الامکان نیاز به کنده کاری به حداقل برسد.
 • برای هریک از تجهیزات و سرویس های بهداشتی و کف شورها از سیفون های مناسب با عمق آب بند توصیه شده استفاده شود.
 • سیستم حتماً به لوله های هواکش (ونت) مجهز شود.
 • با توجه به زاویه ی 87 نصب سه راه ها بر روی لوله ی قائم هواکش به صورت معکوس صورت گیرد.
 • دریچه های بازدید به تعداد لازم و در جاهای مورد نیاز نصب شود.
 • به زیبایی کار به ویژه در مسیرهای فاقد پوشش توجه شود، لوله ها حتی الامکان در مسیرهای قرار گیرند که کم تر در معرض دید باشند.
 • پس از پایان کار برای کسب اطمینان سیستم تست آب بند شود
 حصیری / تماس :   09121773318 -22049858  
مرتضایی / تماس :   09380588136
فاکس :                89773318

 

اشکال یابی جوملا

جلسه

اطلاعات مشخصات

حافظه استفاده شده

پرس و جو پایگاه داده